Palmy Wielkanocne na Niedzielę Palmową

dnia

Świętem utrwalającym wjazd Zbawiciela do Jerozolimy jest w liturgii wielkanocnej Niedziela Palmowa. Z ewangelii wiemy iż Jezus zajechał do Jerozolimy na ośle, zaś na jego ścieżce ludzie rozrzucali gałązki palmowe. W klimacie panującym w Polsce palmy niestety jednak nie chcą rosnąć dlatego palma ma raptem alegoryczny wymiar oraz jest przygotowana z odmiennych materiałów. Tradycja Niedzieli Palmowej jest znana w Polsce już od czasów średniowiecza. Palmy są spalane w Sobotę Wielkanocną, zaś popiół pochodzący z ich spalania wykorzystywany jest w następnym roku w Środę Popielcową.

Tradycja każe wykonywać palmy z witek wierzbowych. Do nich można przyłożyć witki bukszpanu, cisu, porzeczki, maliny ewentualnie widlaka. Palmy ozdabia się dekoracjami z papieru i różnokolorowych szarf. W paru regionach szykuje się szczególnie wspaniałe Palmy Wielkanocne, do nadzwyczaj wyjątkowych zaliczyć wypadałoby palmy kurpiowskie oraz te z Podhala, m.in. z Rabki-Zdroju, a także z Lipnicy Murowanej. Sięgają one nierzadko po parę metrów wysokości.

Z palmami uzależnionych jest niemało wierzeń i przesądów folklorystycznych. Należy do nich wiara, że palma zabezpiecza przed grzmotami. Palma ma podobno mieć także działanie uzdrawiające, zwłaszcza rozwinięte kotki bazi po pokruszeniu oraz dorzuceniu do odwarów ziołowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s