Tradycja Śmigusa Dyngusa

dnia

Początek bloga powinien być ciut weselszy. Najzabawniejszym zwyczajem złączonym z Wielkanocą jest na pewno Śmigus Dyngus. Skąd wziął się taki obyczaj oraz gdzie jest on praktykowany? Otóż nie każdy chyba wie, iż Chrześcijaństwo dokonując ekspansji na kolejne kultury absorbowało część z ich zwyczajów żeby ułatwić nowonawróconym w miarę bezkonfliktowe przejście na nową wiarę. Co prawda nie zawsze odbywało się to w przyjazny sposób, ale wysiłek w zachowywaniu się dawnych zwyczajów doprowadził w końcu do ich akceptacji. Podobnie było ze Śmigusem Dyngusem (nie uznawanym przez Kościół przez znaczny okres) jaki jest rytuałem jeszcze prasłowiańskim. To zwyczajowy rytuał przejścia, związany z końcem zimy i początkiem wiosny. Polegał na oblewaniu się wodą oraz uderzaniu witkami – obecnie pozostało samo oblewanie.

Śmigus Dyngus przypada w Poniedziałek Wielkanocny i pierwotnie były to dwa zwyczaje, śmigus – smaganie (chłostanie) rózgami oraz dyngus – wykupywanie się (od chłostania). W ten dzień obchodzono się nawzajem i uderzano witkami wierzbowymi, co miało dać oczyszczenie, a od którego dało się „wykupić” różnymi artykułami spożywczymi, np. jajami (dobrze nadmienić, że przez wieki na przednówku zazwyczaj brakowało jedzenia po zimie, zaś zimy były niegdyś znacznie cięższe). Zwyczaj taki istnieje aktualnie w naszym kraju, w Czechach, na Słowacji oraz na Węgrzech czyli w regionach Centralnej Europy (na Pomorzu nie był uprawiany do początku XX w.).

Oblewanie wodą było dla Słowian powiązane z płodnością, z tego powodu też w szczególności oblewano młode dziewczyny na wydaniu. Jeżeli o jakiejś zapomniano czuła się pokrzywdzona ponieważ wieszczyło jej to staropanieństwo. Dziewczęta odpłacały się chłopcom dnia następnego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s